Investor: Národní památkový ústav
Zhotovitel: Vertico s.r.o.
Autorský dozor: ing. Jiří Petera
Termín realizace: duben – květen 2023

Srp 14th, 2023 by geologie
Investor: Národní památkový ústav
Zhotovitel: Vertico s.r.o.
Autorský dozor: ing. Jiří Petera
Termín realizace: duben – květen 2023
Úno 5th, 2021 by geologie
Autor příspěvku: J. Petera, 01/2021
Termín provedení IGP: 05–12 / 2020
Objednatel: Národní památkový ústav, územní pracoviště Sychrov
Spolupráce firem: Ing.Jiří Petera a OPV s.r.o. Praha
Úkol inženýrskogeologického a hydrogeologického průzkumu
Podle požadavku objednatele (NPÚ) byly geologické průzkumné práce koncipovány jako doplňkový průzkum pro návrh stabilizace vodního režimu v prostoru hospodářského dvora a blízkého okolí v areálu SZ Zákupy. Nepříznivý vodní režim v podloží s vysokou hladinou podzemní vody je jedním z významných destrukčních činitelů historických budov barokního hospodářského dvora, které jsou dnes v nevyhovujícím až havarijním technickém stavu. Geologické průzkumné práce byly jedním z podkladů pro návrh celkové rekonstrukce hospodářského dvora.
Metodika IGP:
Geologické práce sestávaly z důkladné rešerše všech dostupných archivních geologických a historických dat.
Byly provedeny vrtané sondy uzpůsobené pro monitoring hladiny podzemní vody (dosud prováděn po dobu 8 měsíců). Byly provedeny bagrované sondy pro objasnění polohy, konstrukce, technického stavu a založení podzemních objektů (štol a jímek). Odkryvné práce byly prováděny za účasti archeologa.
V místech s možným znečištěním geologického prostředí historickou zemědělskou činností byly odebrány vzorky zemin a vody pro laboratorní analýzy.
Závěr:
Při vyhodnocování GP byla akcentována grafická interpretace a její názornost pro polyfunkční využití dokumentu odborníky investora a projektanty. Na obrázku níže je ukázka geologického profilu vedeného příčně přes hospodářský dvůr.
Celkově byla dokumentace (IGP + HGP) vyhodnocena dle platných předpisů a norem a stala se podkladem pro projekt obnovy hospodářského dvora zámku Zákupy.
soubor PDF pro tisk, geologie Petera: SZ-Zakupy-stabilizace-vodniho-rezimu-rok-2020
Tags: Českolipsko, geologický průzkum, historické objekty, zatékání vody
Autor příspěvku: J. Petera, 01/2021
Termín provedení IGP: podzim 2020
Úkol inženýrskogeologického průzkumu (IGP):
Úkolem geologických prací byl inženýrskogeologický průzkum (IGP) podloží silnice I/16 v úseku km 108,760 – 108,810 za účelem zjištění příčin vzniklé poruchy silničního tělesa. Porucha se projevuje v úseku, kde je silnice vedena v násypu, a to poklesem vozovky v řádu vyšších cm a podélnou trhlinou v délce téměř 40m, místy rozestoupenou v řádu jednotek cm. Porucha je markantní hlavně v pravém jízdním pruhu vozovky, kde již bylo dříve učiněno několik ne zcela úspěšných pokusů o opravu.
Metodika IGP:
Geologické práce sestávaly z prohlídky silnice a blízkého okolí, ze sestavení sondážného a vzorkovacího plánu, z provedení 1 jádrového vrtu do hl. 8,5m, odběru vzorků zemin z tělesa násypu, měření rázového modulu na 5 místech násypu v blízkosti poruchy a z kompletrního vyhodnocení IGP podle platných předpisů a norem.
Fotografie lokality pořízení při podobné prohlídce jsou na souboru obrázků níže v dokumentru.
Závěr:
Výsledný geologický profil (viz obrázek) vedený příčně přes násyp v místě poruchy silnice objasnil složení podložních vrstev a příčinu poruchy.
soubor PDF ke stažení a pro tisk: I-16 Sobotka-porusena-silnice-rok-2020
Tags: Český ráj, sanace poruch, silniční provoz, vrtané sondy
Dub 9th, 2020 by geologie
Autor příspěvku: J. Petera, 03/2020
Objednatel průzkumů: Ing. Ivan Šír, projektování dopravních staveb a. s., Haškova 1714/3, Hradec Králové 500 02
Lokalizace a základní charakteristika řešené lokality:
Řešené území je situováno ve svahu, na jehož vrcholu je zřícenina strážního hradu Lanšperk. Silnice II/360 vede blízko paty tohoto svahu, cca 10 – 20 výškových metrů nad řekou. Trasa silnice vede střídavě lesním komplexem a mezi plochami zemědělské půdy. Mezi silnicí a řekou je elektrifikovaná železniční trať. V místech terénních odřezů jsou patrné skalní výchozy. Silnice je v některých úsecích porušena trhlinami, jejichž příčinou je plíživé sesouvání podmáčeného násypového tělesa po strmě sklonitém podloží. Celkově je současný stav uvedeného úseku silnice označen jejím správcem (SÚS Pardubického kraje) jako velmi rizikový.
Úkol geologických průzkumných prací:
• Zjištění příčin a rozsahu poruch v silniční komunikaci
• Zjištění současné skladby konstrukce vozovky a jejího podloží vč. povrchu pevného skalního podkladu
• Definování vodního režimu podloží.
Metodika a výstup geologických průzkumných prací:
• Geofyzikální průzkum (v subdodávce G Impuls s.r.o. Praha)
• Inženýrskogeologický průzkum v podobě: vrtná sondáž, laboratorní rozbory, analýza vrstev ve vybraných příčných profilech, celkové zhodnocení geologického podloží silnice včetně vymezení geotechnicky rizikových úseků.
Termín dokončení GP: 10/2019
Řešitelé: Mgr.David Vraný, Ing. Jiří Petera
Led 25th, 2019 by geologie
Autor příspěvku: J. Heteš, 01/2019
Lokalizace:
Řešená lokalita je situována na jihovýchodně orientovaném svahu na Malé Pláni v Peci pod Sněžkou.
Stavební záměr:
V zájmové lokalitě je navržena výstavba rodinného domu (dále jen RD) o půdorysu cca 7,4 x 19 m a přístupové komunikace.
Objednatel IGP+HGPo: Ing. arch. Milan Jirouš, Poniklá
Činnost JIP:
Podrobná prohlídka lokality.
Provedení 4 průzkumných bagrovaných sond B-1 až B-4 a jedné mělké sondy VS-5 pro provedení vsakovací zkoušky.
Podrobná geologická dokumentace sond.
Provedení vsakovací zkoušky metodou jednorázového nálevu.
Zaměření polohy sond.
Odebrání 4 porušených vzorků zeminy pro rozbor mechanicko-fyzikálních parametrů (MFR).
Vyhodnocení průzkumných prací formou závěrečné zprávy včetně 2 schematických profilů a tabulky geomechanických parametrů zastižených geologických vrstev.
Fotodokumentace:
Závěr:
Provedeným inženýrskogeologickým průzkumem a hydrogeologickým posouzením pro akci Pec pod Sněžkou – RD Vegetírna a přístupová komunikace byly v místě stavební lokality objasněny geologické, hydrogeologické a základové poměry.V závěrech průzkumu byla zpracována geotechnická doporučení pro provedení zemních prací, pro zakládání stavby, pro podloží navrhované přístupové komunikace a z hlediska možnosti likvidace srážkových vod vsakem do geologického prostředí.
Tags: geologický průzkum, Krkonoše
Led 25th, 2019 by geologie
Autor příspěvku: J. Petera, 12/2018
Lokalizace a základní charakteristika skalní stěny:
Řešená skalní stěna leží v katastrálním území Hroška [604721], které je součástí obce Bílý Újezd. Řešený úsek skalní stěny je 135 m dlouhý a dosahuje výšky 4 – 9 m. Spodní část stěny je převážně strmá až kolmá, lokálně se vyskytují převisy, v horní části skalní stěna přechází v zatravněný svah. Vymezení prošetřované skalní stěny je na následující přehledné situaci.
Skalní stěna tvořená destičkovitě rozpadavým slínovcem měla povrchově narušenou stabilitu. Docházelo k neustálému opadu úlomků hornin. Nedalo se vyloučit riziko pádu větších horninových kusů na rodinné domy situované v těsné blízkosti.
Projekt stabilizace:
Stabilizace skalní stěny byla provedena podle projektu zpracovaného naší kanceláří v 08/2017 (autoři: Ing. Petera, Ing. Marx a Bc. Heteš DiS.), na základě zjištění z předchozího inženýrskogeologického a stavebnětechnického průzkumu. K dispozici bylo velmi kvalitní 3D geodetické zaměření pořízené společností Geodézie Náchod s.r.o.
Objednatelem přípravných prací byla obec Bílý Újezd, pod níž lokalita Hroška spadá.
Hlavní úlohou projektu bylo řešení stabilizace (sanace) skalní stěny tak, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel domů situovaných v těsné blízkosti pod skalní stěnou. Zároveň byla řešena technická ochrana objektů a nemovitostí.
Autorský dozor na stavbě:
Realizaci stabilizace skalní stěny prováděla společnost Vertico s.r.o. Ústí n. L. v období 08–11/2018. Po celou dobu stavby prováděla naše firma pravidelný autorský dozor.
Stabilizace skalní stěny byla provedena podle PD následujícími postupy:
Sanace místa byla zahájena vykácením náletových dřevin a odstraněním vegetace v ploše skalní stěny a do vzdálenosti cca 2 – 3 m od horní hrany skalní stěny, včetně odtěžení travního drnu s humózním krytem a částí zemin nad horní hranou skalní stěny (do vzdálenosti cca 2 – 3 m od horní hrany).
Odtěžení zvětraliny (osypů) při patě skalní stěny.
Zajištění provizorní ochrany objektů (západních průčelí pod skalní stěnou).
Odbourání nestabilních skalních prvků a segmentů, tzn. uvolněných horninových desek a kamenů, bloků hornin a převisů.
Lokální odbourání skalních výchozů při patě stěny za účelem zajištění průchodu.
Důsledné plošné očištění a odtěžení zvětraliny ze skalní stěny.
Vybudování nové kotvené opěrné zdi na horní hraně stěny na pozemku st. č. 55/1.
Provedení montáže ochranné kotvené ocelové dvouzákrutové sítě (s cca 2m přesahem horní hrany, se zatažením sítí až k patě skalní stěny a s doplněním podložkou z PP-matrice s protierozní funkcí.
Odvezení rubaniny a odbourávky ze skalní stěny na zabezpečenou skládku.
Fotodokumentace:
Jako ukázku rozsahu sanačních prací uvádíme srovnávací fotografie stavu před stavbou (na jaře 2017 v rámci IG průzkumu) a na konci stavby (listopad 2018).
ÚSEK 1 A 2 – S PLOŠNOU SANACÍ SKALNÍ STĚNY A NOVOU OPĚRNOU ZDÍ
ÚSEK 3 – TĚSNĚ ZA DOMEM ČP. 76
ÚSEK 4 – S PLOŠNOU SANACÍ SKALNÍ STĚNY
Závěr:
soubor PDF pro tisk ke stažení
HROŠKA – STABILIZACE SKALNÍ STĚNY
Tags: rychnovsko, sanace skalní stěny
Led 2nd, 2019 by geologie
Autor příspěvku: J. Heteš, 12/2018
Řešená lokalita se nachází v centru Janských Lázní, konkrétně za Lázeňským domem a leží v 1. ochranném pásmu PLZ (přírodních léčivých zdrojů), v těsné blízkosti jímacích vrtů Janův a Černý pramen.
Stavební záměr
Na lokalitě se uvažuje s opravou opěrné zdi o půdorysné délce cca 47 m a výšce cca 8 m. Jedná se o historickou kamennou opěrnou zeď z počátku 20. století. Opěrná zeď vykazuje porušení především ve východní části v blízkosti uliční vpusti. Porušení se projevuje lokálním vyboulením v líci, trhlinami ve zdivu a sesedáním přilehlé části zásobovací silniční komunikace s nepravidelnými trhlinami v asfaltovém krytu.
Objednatel IGP: projektant Ing. Hynek Stiehl, Trutnov
Činnost JIP:
Podrobná prohlídka a dokumentace stávající opěrné zdi, včetně drénů a technického provedení spojovací lávky. Dokumentace dvou sklípků.
Provedení 2 svislých vrtů a jejich geologická dokumentace, včetně dokumentace konstrukce komunikace. Provizorní vystrojení vrtu V-702.
Provedení 2 šikmých vrtů a jejich geologická dokumentace.
Provedení mělkých maloprofilových vývrtů do opěrné zdi.
Součinnost s pracovníky firmy Vodní zdroje Chrudim, dokumentace sondy MVVB-1.
Zaměření důležitých bodů a odměrných bodů sond.
Fotodokumentace:
Závěr:
Provedeným inženýrskogeologickým průzkumem pro akci Janské Lázně – opěrná zeď za Lázeňským domem byly v místě stavební lokality objasněny geologické a hydrogeologické poměry a technické parametry opěrné zdi. V závěrech byl popsán technický stav opěrné zdi, její poruchy a byla zpracována rámcová doporučení pro návrh opravy (statického zajištění) opěrné zdi.
soubor PDF ke stažení pro tisk
Led 2nd, 2019 by geologie
Autor příspěvku: J. Heteš, 12/2018
Lokalizace:
Řešená lokalita se nachází v těsné blízkosti silnice I. třídy I/14 v úseku staničení km 97,2 mezi obcemi Suchovršice a Úpice.
Řešený problém:
K sesuvu došlo pod silniční komunikací v délce cca 10 m vlivem vývratu několika vzrostlých stromů do toku řeky Úpy. Kořenový systém stromů s sebou strhl část zemin a poškodil krajnici vozovky i svodidlo. Vývrat nastal pravděpodobně přesycením písčito-jílovitých zemin srážkovou nebo průsakovou vodou a kolapsem smykové pevnosti zemin. Saturace zemin mohla být způsobena také nedostatečným odvodněním silnice na protější zářezové straně silnice.
Objednatel IGP: HBH Projekt spol. s r. o., Praha
Činnost JIP:
Podrobná inženýrskogeologická dokumentace sesuvu
Provedení dvou kopaných sond v exponovaných podmínkách, doplněných maloprůměrovými (16 mm) průvrty
Popis konstrukčních vrstev vozovky silniční komunikace
Ověření technických parametrů stávající opěrné betonové zdi
Zaměření důležitých bodů a odměrných bodů sond pomocí laserového dálkoměru a digitálního sklonoměru
Fotodokumentace:
Závěr:
Provedeným inženýrskogeologickým průzkumem byla zjištěna tloušťka konstrukčních vrstev vozovky a byl zjištěn geotechnický charakter zemin v podloží komunikace. Za geotechnickou příčinu vzniku zemního sesuvu bylo označeno zejména převlhčení vrstvy písčito-jílovitých zemin v podloží vozovky, a to vlivem průsaků tavných vod pod vozovkou v zemním tělese. Parazitní průsaky vody jsou především způsobeny poškozeným odvodněním na přisvahové straně terénního odřezu. V závěru byl doporučen návrh řešení stabilizace.
soubor PDF ke stažení pro tisk
Led 2nd, 2019 by geologie
HK – ANEŽKY MALÉ – RD ČP. 514-66
Autor příspěvku: J. Heteš, 12/2018
Lokalizace:
Řešená lokalita leží na severním úpatí novohradeckého hřbetu, který se zvedá z údolní labsko-orlické nivy pravidelným protáhlým svahem asi o 50 výškových metrů. V lokalitě byl terén při výstavbě několika řadových domů upraven terasovitě uloženou vrstvou navážek a řadou odřezů.
Úvod do problematiky
Na stávajícím objektu RD se vyskytují poruchy – jedná se o trhliny v obvodovém zdivu, v příčkách, popraskané obklady a dlažby, trhliny v podlaze a stropu a deformace nivelet podlah. Rozevření největších trhlin je 2 – 4 cm, mnohde je trhlinami z domu vidět ven. Z prohlídky okolí domu vyplynulo, že došlo nejen k dosednutí RD, ale celkově také k dosednutí bližšího okolí RD.
Objednatel IGP: Lukáš Novotný, Hradec Králové
Činnost JIP:
Podrobná prohlídka a dokumentace stávajících poruch
Geologická dokumentace 2 kopaných sond, jejich prohloubení ručním vrtem
Provedení jednoduchého technického pasportu stávající studny
Polohové a výškové zaměření důležitých bodů a odměrných bodů sond.
Sestrojení geologického profilu (které je zcela zásadní pro řešení podobných problémů)
Fotodokumentace:
Závěr:
Provedeným inženýrskogeologickým posouzením byly v místě řešené lokality objasněny geologické a hydrogeologické poměry a došlo k objasnění základových poměrů zájmového RD. V závěrech byly popsány pravděpodobné příčiny vzniku poruch RD a rámcově byla doporučena nápravná opatření.
soubor PDF ke stažení pro tisk
Led 12th, 2018 by geologie
Autor příspěvku: J. Heteš, 01/2018
Lokalizace:
Zájmová lokalita se nachází v Týnci nad Sázavou na pravém břehu řeky Sázavy. Ze severovýchodu je lokalita ohraničena tratí ČD. V současnosti zde stojí strojírenské haly převážně firmy Metaz Týnec a. s. a částečně též haly firmy Rock Robots s. r. o.
Řešený problém:
V zájmové lokalitě se předpokládá vybudování nového strojírenského centra. Jedním z nutných podkladů je i provedení průzkumu znečištění geologického prostředí lokality.
Objednatel: IGP: Strojmetal Aluminium Forging, s. r. o.
Činnost JIP:
Geologické průzkumné práce (vrtné sondážní práce, geologická dokumentace, odběr vzorků pro laboratorní rozbory, pasport studní ad.)
Vyhodnocení průzkumu z hlediska znečištění zemin a podzemní vody
Fotodokumentace:
Závěr:
Provedeným průzkumem znečištění geologického prostředí byl objasněn stav znečištění v zájmové lokalitě pomocí 10 průzkumných vrtů, 10 odebraných a analyzovaných vzorků zemin a 2 vzorků podzemní vody. Výsledná podoba dokumentu objednateli sloužila jako podklad k rozhodování o pokračování investičního záměru v lokalitě.
soubor PDF ke stažení pro tisk
Tags: podzemní vody, průzkum zněčištění, Týnec nad Sázavou, vrtané sondy